Mittwoch, 9. August 2017

İSİMDER BAŞKANI MEVLÜT KANBER YABANCI MARKALARA SAVAŞ AÇTI!Türkiye'de Artan Yabancı Marka ve terimlere karşı mücadele eden Türkçe İsim Enstitüsü Derneği (İSİMDER) Başkanı Mevlüt Kanber mevcut durumun Türkiye’mize uluslararası camiada bir sömürge imajı verdiğini söylüyor.
Mevlüt Kanber, bir markanın, kurum ve kuruluşları ürettikleri mal ve hizmetleri farklılaştırmak için anlamlandırılan, logo ve benzeri şekillerle tasarlanarak çizilebilen ve yazılabilen, ses algısı ile ifade edilerek hatırlanabilen ticari unsur olduğunu belirtiyor.


Markalaşmayı bir iletişim kültürü olarak açıklayan Mevlüt Kanber, "Markalaşmaya çatıdan değil, temelden doğru stratejilerle yerli ve evrensel marka ismi oluşturarak başlayın." tavsiyesinde bulunuyor.

Kanber, evrensel marka ismi oluşturmak konusunda ise marka isminin Türkçe`de ve tüm dillerde telaffuzu ve hatırlanabilirliği ve kolay temsil ettiği ürünle özdeşleşen, diğer dillerde argo, müstehcen anlamlar taşımayan, diğer markalarla benzer isimler olmayacak şekilde ve internet ortamında domain (alan adları) ile uzantılarının tescile uygun olması gerektiğini ifade ediyor.

İstanbul,İzmir, Ankara ve Konya gibi büyükşehirler ve metropol olarak adlandırılan şehirlerde dükkan isimleri ve tabelaların başta İngilizce olmak üzere yabancı kelimelerin istilasına uğradığını kaydediyor. Duruma tepki gösteren Kanber, “Özellikle İngilizce kelimelerin ve markaların yoğun olarak kullanılması ülkemiz üzerinde sömürge ülkesi algısı uyandırmaktadır. Ülkenin kendi öz kültürünü, milli kimliğini ikinci plana atmaktadır.” diyor.

Türkiye’ye yerleşen yabancıların şehirleri kozmopolit bir yapıya dönüştürdüğünü söyleyen Başkan Kanber, yabancı terim furyasına karşı kendi geliştirmiş olduğu yerli ve Evrensel Marka isimleri ile savas açmış durumda. Bu durumun önüne geçilebilmesi için yerli marka isimleri ile insanlara alternatif çözüm yolu gösteren Kanber, “Esas çözüm yabancı markaların henüz kullanılmadan önüne geçilerek alternatif Türkçe marka ve isimlerin oluşturulması ve kullanılmasıdır. Sonradan çözüm üretmek zor” diye belirtiyor.


Haber Medya 24

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen